بازاریابی ویروسی

بازاریابی ویروسی یا Viral marketing در واقع از ماهیت اصلی ویروس ها نشات گرفته شده است. ویروس ها برای ادامه بقای خود به یک میزبان احتیاج دارند که به آن چسپیده و مواد مورد نیاز را از وی به دست آورد. این اصطلاح در بازاریابی چندان هم ترسناک نیست و در نهایت به افزایش فروش شما تا حد بسیار زیادی کمک می کند. در ادامه با ما همراه باشی تا راز و رمز های این روش تبلیغاتی جذاب را با هم بررسی کنیم.

بازاریابی ویروسی چیست؟

اولین سوالی که باید از خود بپرسیم این است که ویروس چه ربطی می تواند به بازاریابی داشته باشد؟ بازاریابی ویروسی به دنبال انتشار اطلاعات در مورد یک محصول یا خدمات از فردی به فرد دیگر از طریق دهان به دهان یا اشتراک گذاری از طریق اینترنت یا ایمیل است. هدف بازاریابی ویروسی ایجاد هیجان و انگیزه به افراد به افراد برای به اشتراک گذاشتن پیام بازاریابی با دوستان، خانواده و سایر افراد است تا تعداد گیرندگان پیام به صورت تصاعدی افزایش پیدا کند.

 

بازاریابی ویروسی

بازاریابی ویروسی

 

ارکان اصلی بازاریابی ویروسی

  • بازاریابی ویروسی یکی از روش های فروش محصول است که در آن ما به عنوان انتشار دهنده پیام تبلیغاتی اطلاعات طبیعی و کاملا قابل باور را در مورد محصول و خدمات خود را به صورت دهان به دهان و با تعداد بالایی به افراد جامعه ارسال می کنیم که با سرعت بالایی به صورت دهان به دهان در بین افراد انتقال پیدا کند.
  • با پیشرفت اینترنت و شبکه های اجتماعی این روش بازاریابی به سمت دیجیتالی شدن پیش می رود و به صورت اشتراک گذاری پیام، لایک و فوروارد کردن پیام انجام می شود.
  • بعد از ویروسی شدن پیام یا ویدیو یا یک تصویر خاص یا viral شدن آن در سطح اینترنت و بین افراد جامعه محبوبیت پیام ما به مشتریان احتمالی خود تاثیر گزار تر خواهد بود.
  • بازاریابی ویروسی می تواند دسترسی یک شرکت و در نهایت پایگاه مشتری آن را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید: الگوریتم اینستاگرام در سال ۲۰۲۱ چیست؟


نمونه هایی از بازاریابی ویروسی

یک نمونه پرکاربرد از بازاریابی ویروسی اولیه Hotmail است، سرویس ایمیل رایگان مبتنی بر وب که در سال ۱۹۹۶ راه اندازی شد و در پیام های خروجی کاربران خود یک آگهی جاسازی شده و پیوند مستقیمی را شامل می شد که از گیرندگان دعوت می کرد تا برای یک حساب کاربری ثبت نام کنند. این عمل منجر به سریع‌ترین رشد در میان شرکت‌های رسانه‌ای مبتنی بر کاربر در آن زمان شد.

مثال دیگری که نشان می دهد بازاریابی ویروسی چقدر می تواند متنوع باشد، چالش ALS Ice Bucket Challenge است. چالش سطل یخ قبل از اینکه انجمن ALS از آن برای افزایش آگاهی و ایجاد کمک های مالی استفاده کند وجود داشت. با این حال، انتشار گسترده ویدئوهای سطل یخ ALS در رسانه های اجتماعی، حسی جهانی ایجاد کرد که آگاهی از ALS را به شدت افزایش داد. این چالش در تمامی شبکه ای اجتماعی محبوب از جمله توییتر و اینستاگرام، viral یا ویروسی شد که تمامی افراد مشهور از آن حمایت کردند تا از قافله جا نمانند.

بزرگترین سختی کار بازاریابی ویروسی انتخاب موضوع و نحوه اجرا و خلاقیت در آن موضوع است بعد از وایرال شدن یک پیام تنها تماشاگر میزان استقبال بالا از پیام شما به افراد جامعه و کاربران شبکه های اجتماعی خواهید بود.

ویژگی های وایرال مارکتینگ

همه نمونه‌های بازاریابی ویروسی – عمدی یا تصادفی – سه چیز مشترک دارند: پیام، پیام‌رسان و محیط . هر بخش باید برای ایجاد یک کمپین بازاریابی ویروسی موفق مورد استفاده قرار گیرد. کمپین های بازاریابی ویروسی ممکن است توسط هر کسب و کاری با اندازه ایجاد شوند و می توانند به تنهایی یا بخشی از یک کمپین سنتی بزرگتر باشند.

این کمپین‌ها ممکن است از چندین ابزار (به عنوان مثال، ویدیوها، بازی‌ها، تصاویر، ایمیل، پیام‌های متنی و محصولات رایگان) استفاده کنند تا احساسات کاربران یا بینندگان را جلب کنند، آگاهی از یک علت ارزشمند را افزایش دهند و مصرف و اشتراک‌گذاری آن را آسان‌تر کنند. بازاریابی ویروسی اغلب به کمک یک اینفلوئنسر متکی است که شبکه بزرگی از دنبال کنندگان دارد.

با کمک شبکه های اجتماعی به عنوان یک “نیروی پیشرانه بازدید کمپین تبلیغاتی، بازاریابی ویروسی سریعتر از کمپین های بازاریابی سنتی است و همچنین با هزینه کمتری انجام میشود. یک ویژگی مثبت دیگر آن، افزایش استقبال از پیام تبلیغاتی در زمان به مراتب کمتر نسبت به تبلیغات سنتی است، و می تواند توجه رسانه های اصلی را نیز به همراه داشته باشد. شبکه های اجتماعی همچنین می‌توانند تلاش‌های بازاریابی ویروسی را به اشتباه بیاندازند، زیرا پیام‌ها تغییر می‌کنند، اشتباه تعبیر می‌شوند و یا به دلیل از دست دادن علامت فراخوانی می‌شوند. اندازه گیری موفقیت بازاریابی ویروسی نیز می تواند دشوار باشد.

 


بیشتر بخوانید: دیجیتال مارتینگ یا بازاریابی دیجیتال چیست؟


مزایا و معایب بازاریابی ویروسی

بازاریابی ویروسی به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا محصولات خود را با دستیابی به مشتریانی که معمولاً هدف کمپین‌های بازاریابی سنتی آن نیستند، بهتر بازاریابی کنند. این دسترسی گسترده به شرکت اجازه می دهد تا وارد بازارهای جدید شود و به طور بالقوه پایگاه مشتریان خود را گسترش دهد.

وایرال مارکتینگ وقتی خلاقانه انجام شود، شرکت ها می توانند پاسخ های ویروسی را تحریک کنند. به عنوان مثال، برگر کینگ با انتشار تصاویری از Whopper یک ماهه و کپک زده خود در پاسخ به ادعای مک دونالد مبنی بر تجزیه نشدن همبرگرهای آنها، سر و صدایی ایجاد کرد. برگر کینگ ادعا می کند که فقط از مواد تازه و بدون مواد نگهدارنده استفاده می کند که باید نتیجه بهتر و سالم تری را برای مشتریان خود فراهم کند. برگر غیرجذاب آن گواه این ادعا بود.

هزینه های بازاریابی ویروسی کسری از کمپین های تبلیغاتی سنتی است. و تبلیغات اساساً زمانی رایگان است که مصرف کنندگان تجربیات مثبت خود را در مورد محصولات و خدمات یک شرکت با دیگران به اشتراک بگذارند.

از آنجایی که اینترنت امکان اشتراک‌گذاری آسان و سریع محتوا را فراهم می‌کند، بازاریابی ویروسی نیز می‌تواند باعث رشد نمایی و سریع شود. با این حال، توجه به این نکته مهم است که سرعت و سهولت اشتراک گذاری محتوا تا حد زیادی به این بستگی دارد که آیا شرکت از ابزارهای مناسبی استفاده می کند که این امکان را فراهم می کند یا خیر.

گاهی اوقات، بازاریابی ویروسی جرقه ای بر خلاف آنچه در نظر گرفته شده بود، می کند. مصرف کنندگان تمایل دارند اخبار منفی را بیشتر از اخبار مثبت به اشتراک بگذارند، و مطالعات نشان می دهد که مردم واکنش عاطفی قوی تری به اخبار منفی دارند. ۲ هجوم منفی می تواند برای کسب و کار مضر باشد و گاهی اوقات بازیابی آن سخت است.

اندازه‌گیری اثرات بازاریابی ویروسی دشوار است، زیرا تعیین اینکه آیا سرنخ یا فروش ناشی از آن است، دشوار است. و هیچ اتفاق نظری بین مشاغل در مورد چگونگی اندازه گیری موفقیت آن وجود ندارد.

اگر مشتریان بر این باورند که کمپین ویروسی حریم خصوصی و امنیت آنها را به خطر می اندازد، احتمالا به اشتراک نخواهند گذاشت. در نتیجه، ماموریت بازاریابی شرکت با شکست مواجه می شود و ممکن است شهرت آن لکه دار شود. کمپین های بازاریابی ویروسی آینده ممکن است تحت تأثیر تلاش های ناموفق قبلی قرار گیرند.

 

بازاریابی ویروسی

 

سوالات متداول بازاریابی ویروسی


چگونه نام تجاری خود را ویروسی یا وایرال کنم؟

مراقب احساسات خود و کسب و کارتان باشید زیرا آنها نیروی محرکه بازاریابی ویروسی هستند. خلاق باشید و تبلیغات سنتی نسازید. در داستان سرایی مهارت داشته باشید و به دنبال برانگیختن واکنش عاطفی از طرفداران باشید. با یک کمپین متوقف نشوید. همچنان مخاطبان خود را درگیر نگه دارید. در نهایت، مطمئن شوید که کمپینی ایجاد می‌کنید که به راحتی و به سرعت قابل اشتراک‌گذاری است و افراد می‌توانند بازخورد ارسال کنند یا سؤال بپرسند.

اگر ویدیوی شما وایرال شود چگونه می توانید درآمد کسب کنید؟

برای کسب درآمد از یک ویدیوی ویروسی، باید از آن درآمد کسب کنید، معمولاً با ملزم کردن مشترکین به پرداخت هزینه برای مشاهده یا با اجازه دادن به شرکت‌ها برای تبلیغ برای مخاطبان شما در ازای دریافت هزینه. شرکت ها یا به سازنده پول می پردازند تا محصولات یا خدمات خود را ذکر کند یا تبلیغات ایجاد شده توسط شرکت را قبل، در حین یا بعد از ویدیوهای خود اجرا می کنند.

راه های دیگری غیر از موارد ذکر شده برای کسب درآمد از یک ویدیوی ویروسی وجود دارد. برای مثال، سازندگان می‌توانند ویدیوهای خود را مجوز دهند و به اشخاص ثالث اجازه دهند از محتوای آنها استفاده کنند.

چرا شفافیت در بازاریابی ویروسی بسیار مهم است؟

شفاف بودن به معنای صادق بودن و باز بودن در مورد عملیات و انگیزه هاست. شفافیت در بازاریابی ویروسی مهم است زیرا مصرف‌کنندگان بیشتر از کمپین‌های بازاریابی سنتی انتقاد می‌کنند و شرکت‌ها را بیشتر از قبل مسئول اعمال خود می‌دانند. تقریباً ۹۴٪ از مصرف کنندگان احتمالاً به شرکت هایی وفادار هستند که در بازاریابی شفاف هستند.

‫0/5 ‫(0 نظر)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.