بهترین راه مبارزه با موش صحرایی

موش صحرایی، خرموش، رت یا گرزه دارای نام علمی Rattus است. این جوندگان یک گونه از جوندگان میان جثه و دم دراز هستند. ما معمولا دو گونه از خرموش ها را میشناسیم. موش سیاه و موش قهوه ای که بیشتر در قاره آسیا پراکنده شده است، انواعی از این موش های صحرایی هستند. مبارزه با موش های صحرایی که بیشتر در روستا ها دیده میشوند یکی از دغدغه های مردم است. این گونه موش همه چیز خوار است و از تخم پرندگان، گیاهان و هر چیز دیگری که پیدا کنند تغذیه میکنند. همین مسئله سبب انقراض سایر گونه های موجودات میشود. همچنین این موش های درشت اندام زمانی که به خانه انسان وارد شود دفع موش بسیار دشوار است.

موش صحرایی

راه های مبارزه با موش صحرایی

مبارزه با موش های صحرایی کمی از سایر موش ها میتواند متفاوت باشد. چرا که اینگونه موش ها جثه بزرگ تری نسبت به موش های خانگی دارند و دارای قدرت بیشتری هستند. متاسفانه در بعضی مناطق این موش ها باعث شده اند که سایر گونه ها فرصت تغذیه و رشد پیدا نکنند. جثه بزرگ موش های صحرایی باعث میشود که بتوانند به راحتی خود را از دام چسب موش و برخی دیگر تله ها رها کنند. همچنین برخی از این موش ها قدرت تشخیص بیشتری دارند به طوری که تله های انسانی را تشخیص داده و گاها به دام آن ها نمی افتند.

 

جهت دفع این نوع موش راه های مختلفی همچون استفاده از سم ها تله ها و طعمه های مختلفی وجود دارد. برای محیط های باز که استفاده از دستگاه های التراسونیک دفع موش که بهترین راه فراری دادن موش هستند، بازدهی چندانی ندارد،  باید به فکر روش های دیگر بود. برای مثال در مزرعه ها و باغ های که حجوم این جانور میتواند خسارات جبران ناپذیری به بار آورد. تله موش های قدیمی که یکی یکی موش ها را به دام می انداختند مسلما راه مناسبی برای مبارزه با این جانور نیستند. چرا که موش صحرایی با جثه بزرگش گاها به دام این تله ها نمیافتند. و بر فرض که به دام افتاده باشد در این صورت شما مجبور هستید زود به زود تله را خالی و برای کشتن موش جدید طعمه گذاری نمایید.

طعمه و سم

سمپاشی و یا استفاده از طعمه های سمی یکی از متداول ترین راه های مبارزه با موش صحرایی است.  با توجه به اینکه هدف ما دفع موش صحرایی است شما میتوانید از سم های مختلفی استفاده کنید. اما هنگام استفاده از این سم ها باید بسیار دقت کرد که به انسان آسیب نزنند. به خصوص زمانی که این سم ها در مزارع خوراکی استفاده میشوند. و یا در خانه هایی که کودکان حضور دارند باید بسیار دقت کرد که آسیبی به انسان نزنند. طعمه آنتی کواگولانت بهترین طعمه  برای دفع موش است. زیرا این نوع طعمه، موش را در جا نمیکشد. بنابراین شما لاشه موش صحرایی را نمیبینید. بلکه طعمه موش را تشنه میکند و جانور به جایی که آب هست میرود. سپس موش به محض اینکه آب بخورد، میمیرد.

طعمه موش

طعمه موش

تله موش های سطلی

در مزارع و زمین های کشاوری و یا حیاط خانه های ویلایی استفاده از این نوع تله ها به شدت توصیه میشود. به جرئت میتوان گفت در چنین محیط هایی استفاده از تله موش مکانیکی بهترین راه مبارزه با این جوندگان است. زیرا شما یکبار درب ظرف را از طعمه پر میکنید سپس موش ها بدون آنکه از طعمه بخورند به دام می افتند. و اینگونه گرفتار میشوند. شما با هر استفاده میتوانید ده ها موش را به دام بیاندازید.

تله موش سطلی

تله موش سطلی

تله موش های برقی برای مبارزه با موش صحرایی

این نوع تله موش ها که با کابل یو اس بی شارژ میشوند، مناسب پارکینگ ها و حیاط خانه ها هستند. دستگاه موش کش برقی – صنعتی برای مکان هایی که موش کمتر رفت و آمد، میکند مناسب هستند. زیرا نمیتوانند مانند تله موش های سطلی همزمان چندین موش را به دام بیاندازند. این دستگاه موش کش با وارد کردن شک الکتریکی به حیوان آن را میکشد و تنها قادر است در هر بار استفاده یک موش را بکشد.

تله موش های برقی

تله موش های برقی

 آیا چسب موش مناسب مبارزه با موش صحرایی است؟

معمولا چسب موش ها میتوانند موش های ریز و غیر بالغ را به خوبی بگیرند.اما چسب موش برای گرفتن موش صحرایی بالغ اصلا گرزینه مناسبی نیست. زیرا این نوع موش به علت داشتن جثه بزرگ به راحتی میتواند خود را از دام چسب موش رها کند.

چسب موش

چسب موش

دستگاه های التراسونیک دفع موش

دستگاه فراری دادن موش وینرز بهترین دستگاه دفع موش موجود در بازار است. این نوع دستگاه به راحتی میتواند هر نوع موشی از جمله موش صحرایی را فراری دهد. اینکه شما مورد هجوم چه نوع موشی هستید، تفاوتی ندارد.  این دستگاه به راحتی همه آن ها را از محیط شما دور میکند. اصولا چون سر و کله موش های صحرایی در روستاها پیدا میشوند. باید خیالتان را راحت کنم که این دستگاه هیچ تاثیری بر دام و طیور ندارد. همچنین بر سگ ها و گربه ها نیز کوچکترین اثری نمیگذارد. پس با خیال راحت میتوانید از این دستگاه در محیط های سرپوشیده استفاده نمایید.

 

بهترین راه مبارزه با موش صحرایی چیست؟

موش های صحرایی با جثه ی بزرگ خود معمولا سه تا 4 ماهه بالغ میشوند. دوره بارداری این گونه موش 21 الی 28 روزه است. هر نوزاد پس از 4 ماه بعد از تولدش، خود میتواند شروع به زاد و ولد کند. با این نرخ سریع رشد جمعیت موش صحرایی اگر به موقع با آن مقابله نشوند میتواند آسیب جدی به مزارع و خانه ها بزند. شما برای اینکه بتوانید بهترین راه مبارزه با این مو ها را پیدا کنید بهتر است به چندین عامل دقت کنید. با توجه به عوامل زیر یک روش یا ترکیبی از روش ها را برای مبارزه با این جونده با هوش به کار ببرید.

  1. متراژ و پارتیشن بندی محیط
  2. سرپوشده و یا فضای باز بودن محیط
  3.  دیدن و یا عدم دیدن بچه موش ها
  4. میزان پیشوری رشد موش ها در محیط
  5. حضور و یا عدم حضور کودکان در محیط برای استفاده از سم ها
  6. میزان ارتفاع سقف کارخانه و یا خانه ها
  7. طول زمان حضور موش ها در محل
  8. ….

معمولا هنگامی که با موش ها مواجه میشویم خود برای مبارزه با این جانور دست به کار میشویم. اما در بسیاری از موارد هر راهی که امتحان میکنیم بی فایده است. این امر به این دلیل است که موش ها جوندگانی بسیار باهوش هستند. بنابراین برای دفع موش نیاز به دانش و تخصص کافی است. شما میتوانید برای اینکه از مشاوره تخصصی دفع موش بهره مند شوید، با شماره های زیر تماس بگیرید. یا اینکه با پر کردن فرم زیر درخواست مشاوره رایگان تخصصی را بدهید تا ما خود با شما تماس بگیریم.

02188918058

02188628148

09123233064

09395400783

دفع موش

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *