الگوریتم اینستاگرام چیست؟

الگوریتم اینستاگرام یا به لاتین Instagram Algorithm در جهت رشد محتوای با ارزش و با کیفیت برای مخاطبان و دنبال کنندگان پیج های مختلف به وجود آمده است. این الگوریتم با توجه به پارامتر های بسیار زیاد پست ها و استوری ها و عکس و فیلم های پست شده توسط پیج ها را مورد برسی و آن ها را رتبه بندی می کند. برای رقابت درست و هوشمندانه احتیاج داریم تا این الگوریتم ها را بهتر بشناسیم. پس در این سفر کوتاه همراه ما باشید تا بیشتر درباره نحوه عملکرد الگوریتم اینستاگرام اطلاعات کسب کنیم.

الگوریتم اینستاگرام 2021 چیست

الگوریتم چیست؟

تصور کنید که قصد سفر به منطقه ای خاص دارید، برای سفر وسایل و تجهیزات مورد نیاز خود را مهیا می کنید و به صورت مرحله به مرحله  کار ها را انجام می دهید. الگوریتم سفر شما اماده سازی وسایل مورد نیاز، مهیا کردن خودرو و یا بلیت مورد نظر خود و شروع سفر تا پایان سفر شما می باشد. این تعریفی بسیار ساده از الگوریتم است.

الگوریتم در وافع مجموعه ای از دستورالعمل هاست که برای حل مساله و یا عملی خاص طراحی می شود و به صورت ترتیبی به اتمام می رسد. این تعریف دقیقا مطابق ویژگی های الگوریتم اینستاگرام است. الگوریتمی که با توجه به دستورالعمل هایی که مطابق با استاندارد های اینستاگرام می باشد عمل می کنند.

البته الگوریتم اینستاگرام با سیستم هوش مصنوعی و یادگیری ماشین پیاده سازی شده اند. ربات های هوشمند اینستاگرام با توجه به الگوریتم هایی خاص، محتوای ارزشمند را از محتوای بی ارزش تشخیص می دهند و وظیفه مدیریت بهتر و بهینه تر و رتبه بندی پیج های مختلف را برعهده دارند.

 

الگوریتم

 

مفاهیم مهم در اینستاگرام

قبل از شروع به توضیح نحوه عملکرد الگوریتم اینستاگرام بهتر است جند مفهوم مهم را در اینستاگرام بهتر بشناسیم:

۱- Feed:

فید همان صفحه ای است که شما در لحظه ورود به اینستاگرام با آن مواجه می شوید. در واقع بیشتر پست های پیج هایی که شما فالو یا دنبال می کنید در قسمت فید نمایش داده می شود. شاید برای شما جذاب باشد که اینستاگرام برای رتبه بندی پست ها در فید هر کاربر الگوریتم های خاصی را در نظر گرفته است.

۲- Explore:

صفحه اکسپلور اینستاگرام که با آیکن ذره بین در نوار پایین اینستاگرام در دسترس است، وظیفه نمایش محتوای مورد علاقه هر کاربر را در نتایج خود دارد. این یکی از ویژگی های قابل توجه اینستاگرام است که امکانی را به وجود آورده است که در نتایج جستجو خود محتوای مورد نظر هر کاربر بعد از مدتی آنالیز می کند و نتایج خود را پس از مدتی به نسبت علایق کاربران تغییر می دهد.

اکسپلور-اینستاگرام

۳- Reels:

اینستاگرام برای رقابت با تیک تاک ( Tiktok ) و امکان بسته شدن امکانات این شبکه اجتماعی در آمریکا، در سال ۲۰۱۹ امکانی را با عنوان Reels را در اینستاگرام راه اندازی کرد. برای ارسال پست  تحت این عنوان می توان آن استوری را با دوربین اینستاگرام ضبط کرده و با افکت های واقعیت افزوده و جذاب آن را به صورت Reels ارسال کنید. بعد از ارسال Reel آن را می توانید در قسمت IGTV پیج خود با برچسپ Reels مشاهده کنید. این نوع محتوا در قسمت اکسپلور اینستاگرام نمایش داده می شود.

الگوریتم اینستاگرام چگونه کار میکند؟

الگوریتم اینستاگرام با توجه به دستورالعمل های خاصی که مدام در حال پیشرفت و تغییر هستند و در حال دسته بندی و رتبه بندی انواع محتوا مثل پست،استوری، IGTV و Reels می باشند. این الگوریتم ها از یک سیستم بسیار پیچیده تبعیت می کنند که در هر لحظه میلیون ها بایت اطلاعات را پردازش و رتبه بندی ها را بر اساس استاندارد های تعیین شده اینستاگرام تغییر می دهند.

الگوریتم اینستاگرام برای بهبود مدیریت کاربران و محتواهای منتشر شده توسط آن ها در هر بخشی از استاندارد خاص خود پیروی می کنند. در ادامه در هر بخش به صورت کامل سوالات مطرح شده را که می توانند سوالات شما نیز باشند را پاسخ می دهیم.

بیشتر بخوانید: تاثیرات الگوریتم اینستاگرام بر کسب و کار ها

۶ سیگنال اصلی برای رتبه بندی در اینستاگرام در سال ۲۰۲۱

برای موفق شدن در ماراتن رسیدن به بهترین جایگاه در اینستاگرام نکاتی را باید رعایت کنیم تا کسب و کار خود را مطابق با استاندارد های الگوریتم اینستاگرام تعریف کنیم تا بهترین نتیجه را دریافت کنیم. شش نکته یا سیگنال اصلی برای رشد کسب و کار ها در اینستاگرام به صورت رسمی معرفی شده اند که در ادامه به توضیح هر کدام میپردازیم:

۶ سیگنال اصلی برای رتبه در اینستاگرام در سال ۲۰۲۱

۱- علایق کاربران:

شاید برای شما نیز جالب توجه باشد بعد از اولین ورود شما به اینستاگرام و جستجوی موضوعی خاص به عنوان مثال ( نقاشی و هنر ) و دیدن پست های مختلف در این زمینه لایک و کامنت زیر این قبیل پست ها، بعد از چند ساعت متوجه خواهید شد که اکسپلور اینستاگرام شما مطابق با موضوع مورد نظر شما پست ها را رتبه بندی و دسته بندی می کند.

اینستاگرام میزان علاقه مندی کاربران به محتواهای مختلف را با ۴ معیار اصلی اندازه گیری می کند. این ۴ معیار عباتند از: لایک، کامنت، اشتراک گذاری محتوا برای دیگران و ذخیره پست. هر چه محتوای منتشر شده توسط کسب و کار ها جذاب تر و خلاقانه تر باشد توجه بیشتری را به خود جلب می کند. فقط کافیست که برنامه ریزی دقیق داشته باشید و خلاقانه محتوا بسازید تا رشد بیشتری را در کسب و کار خود تجربه کنید.

مورد بعدی که در این سیگنال یعنی علاقه کاربران، مورد اهمیت است این مورد می باشد که ما آنقدر باید محتوایی که برای پیج خود می سازیم جذاب باشد که کاربر بار ها و بارها آن را مشاهده کند.

۲- ارتباط بین کاربران

اینستاگرام به ارتباط موثر کاربران با یکدیگر اهمیت خاصی قائل است. هوشمندی الگوریتم اینستاگرام تا حدی بالا رفته است که تعامل بین چند کاربر را به خوبی شناسایی میکند و بعد از اقدام کاربر به لایک و کامنت محتواهای پیج خاصی در اکسپلور اینستاگرام محتواهای دیگر آن پیج را به کاربر نمایش می دهد. هر چه قدر میزان نزدیکی کاربر با پیج مورد علاقه اش بیشتر باشد رتبه بالاتری را در قسمت فید پست ها و استوری ها به پیج مورد نظر ارائه می دهد.

نکته مهمی که کسب و کار ها باید در این مورد بدانند این است که سعی کنند با کاربران و دنبال کنندگان خود رابطه عمیقی را ایجاد کنند تا کاربر باز هم به محتوای پیج شما سر بزند و اعتبار بیشتری را به کسب و کار شما ارائه دهد. کلید موفقیت در اینستاگرام بازاریابی محتوایی اصولی و جذب مخاطب بیشتر از طریق مطالب محبوب هر روز یا ترند ده می باشد. هر چه قدر مطالب به روز تری را منتشر کنید در نهایت پیشرفت روز افزون خواهید داشت.

۳- زمانبندی انتشار محتوا

به همان میزان که ارتباط و علاقه مندی به پیج شما توسط کاربران برای الگوریتم اینستاگرام مهم است، زمانبندی دقیق برای انتشار محتواهای شما نیز بسیار حائز اهمیت است. دلیل مهم بودن زمان انتشار محتوا برای اینستاگرام این است که ربات های اینستاگرام محتوای به روز و دست اول را به کاربران نمایش می دهند پس طبق یک روال خاصی باید محتوا به صورت منظم منتشر شوند تا سیگنال انتشار محتوای شما از بین نرود.

البته پیشنهاد ما برای کسب و کار ها تنظیم تقویم محتوا برای موضوعات مختلف و به نسبت هر رویداد و مناسبت می باشد. با استفاده از تقویم محتوا شما قادر خواهید بود که برای طولانی مدت برنامه ریزی دقیق داشته باشید تا از رقابت عقب نیافتید.

سوال: بهترین زمان برای انتشار محتوای جدید چه زمانی است؟

هر کسب و کار مخاطبان خاص خود را دارد که در هر لحظه از شبانه روز آنلاین می شوند و محتواهای مورد نظر خود را مشاهده می کنند. برای دستیابی به بهترین زمان برای انتشار محتوای خود استفاده از ابزار های آنالیز اینستاگرام زمانی که کاربران بیشتر آنلاین می شوند را انتخاب کنید و در همان زمان محتوای خود را به دید کاربران خود برسانید.

۴- تعداد استفاده کاربران از اینستاگرام

الگوریتم اینستاگرام پست های نمایشی برای کاربران خود در فید آن ها را بر اساس میزان استفاده از اینستاگرام دسته بندی می کند. این دسته بندی به این صورت است که اگر کاربر دفعات کمتری از اینستاگرام استفاده کند، پست ها و استوری هایی را در فید و اکسپلور او نمایش می دهد، که احتمال می دهد آن را دوست داشته باشد.

حال هر چه قدر تعداد دفعات تماشای محتواهای مورد علاقه کاربر و میزان استفاده کاربر از اینستاگرام بیشتر شود محتواهایی را به او نمایش می دهد، که فاکتور زمانبندی انتشار محتوا در آن ها رعایت می شوند.

۵- تعداد دنبال کنندگان (فالوور) و دنبال شوندگان (فالووینگ) کاربران

یکی از فاکتور های اساسی در رتبه بندی محتواها در فید و اکسپلور توسط الگوریتم اینستاگرام تعداد فالوور و فالووینگ کاربران و کسب و کار هاست. گاهی اوقات افراد و پیج های مختلفی را با مووعات مورد علاقه خودمان را دنبال می کنیم. با توجه به قانون ۸۰/۲۰ ما تنها به ۲۰ درصد از پیج های اینستاگرامی که دنبال می کنیم تعامل بیشتری خواهیم داشت. هر چه میزان درگیری و تعامل با پیجی که دنبال می کنیم بالاتر رود، رتبه محتوای آن پیج در فید و اکسپلور ما بالاتر می رود.

تولید محتوای با ارزش و تعامل بیشتر از طریق ارائه پاداش با هدف شناسایی بیشتر کاربران و نیاز های آن ها باعث می شود تا میزان درگیری کاربران با پیج ما بالاتر رفته و محتوای تازه ما در رتبه بالاتر و جلوی چشم دنبال کنندگان ما قرار بگیرند.

۶- زمان حضور در اینستاگرام

طبق آخرین آمار زمان حضور و استفاده کاربران اینستاگرام به طور میانگین ۲۸ دقیقه در روز می باشد. با توجه به این آمار شما با توجه به جامعه هدف خود می توانید استراتژی مناسبی را برای بازاریابی استاندارد خود تهیه کنید. معمولا جامعه افراد بین ۱۵ تا ۲۵ سال بیشترین میزان استفاده از اینستاگرام را دارند.

بازه سنی و جامعه هدف کسب و کار خود را بیابید و نیاز های آن ها را بشناسید. در اکثر شرکت های بزرگ از یک جامعه شناس و یا روانشناس کمک می گیرند تا بهترین نسخه از کسب و کار خود را برای هر سلیقه و عقیده ای معرفی نمایند.

بیشتر بخوانید: تبلیغات پاپ اپ اینستاگرام چیست؟

الگوریتم اینستاگرام چگونه پست ها را رتبه بندی می کند؟

تا اینجا با عوامل تاثیر گزار بر رتبه بندی صحبت کردیم ولی در مورد نحوه رتبه بندی محنواها صحبتی نکردیم که در ادامه با آن میپردازیم. الگوریتم اینستاگرام بر اساس چند فاکتور اصلی تصمیم گیری می کند که پست ها را در فید و اکسپلور کاربران خود رتبه بندی کند که عبارتند از:

 

الگوریتم پست اینستاگرام

۱- اطلاعات به دست آمده از پست:

الگوریتم اینستاگرام به ویژگی های اصلی پست منتشر شده شامل: تعداد لایک و کامنت، میزان علاقه مندی نسبت به پست، زمان انتشار پست و موارد دیگر توجه خاصی دارد. از آن جایی که پست منتشر شده توسط شما، نماینده کسب و کارتان برای بازاریابی و جذب مخاطب و در نهایت تبدیل مخاطب به مشتری می باشد. در تولید، طراحی و برنامه ریزی آن باید وقت و هزینه به خرج دهید تا نتیجه دلخواه را برای شما به ارمغان بیاورد.

۲- میزان ارتباط کاربران با منتشر کننده پست:

یکی از فاکتور های رتبه بندی پست ها از دید الگوریتم اینستاگرام میزان جذابیت پست های منتشر شده توسط کسب و کار ها و پیج های اینستاگرامی است.

زمانی که بتوانیم در نا خودآگاه کاربر جا باز کنیم و خاطره خوبی را با محتوای مناسب خود در ذهن کاربر ایجاد کنیم. کاربر نیز حتی بعد مدتی طولانی ممکن است به صورت نا آگاهانه به دنبال پست های شما بگردد. این میزان بازگشت پست شما و بازدید مجدد پست های پیج شما می تواند در رتبه پست منتشر شده توسط شما بسیار تاثیر گذار باشد.

۳- فعالیت های کاربر

اینستاگرام قابلیت درک فعالیت های کاربر در موضوعات و پست های مختلف را دارد که کدام دسته بندری از پست ها را بیشتر لایک کرده است و یا در چه پستی میزان زمان بیشتری را صرف کرده است. تمامی این اطلاعات در نهایت در رتبه بندی پست هر کاربر موثر است.

۴- اقدامات کاربر در پست منتشر کننده:

کاربر در مواجهه با یک پست می تواند چندین اقدام مختلف را نسبت به شرایط انجام دهد. مواردی که برای الگوریتم اینستاگرام اهمیت بیشتری در رتبه بندی پست ها دارند عبارتند از:

 • زمان سپری شده کاربر در پست
 • کامنت گذاشتن زیر پست
 • لایک کردن پست
 • ذخیره پست در آرشیو های مختلف
 • رفتن به داخل منشتر کننده پست از طریق تصویر پروفایل یا نمایه منتشر کننده

الگوریتم استوری اینستاگرام چگونه کار می کند؟

استوری یا به لاتین Story داستانی از روزمره هر کاربر و بیشتر برای تعامل با کاربران دیگر به کار می رود. جالب است بدانید که ترتیب قرار گرفتن استوری ها در فید شما توسط الگوریتم اینستاگرام رتبه بندی می شود. هر کاربری که شما بیشتر به استوری های او علاقه نشان دهید در دفعات بعدی حضور شما در اینستاگرام شاهد این خواهید بود که در ابتدای لیست اسلایدری و در قسمت بالای فید شما به نمایش در خواهد آمد.

الگوریتم استوری اینستاگرام چگونه کار می کند؟

برای گرفتن بهترین نتیجه از بازاریابی در اینستاگرام باید توجه خاصی بر تولید محتوای استوری های پیج خود داشته باشید. انتشار استوری به صورت مستمر و هدفمند باعث می شود که مخاطبان شما بیشتر با محتوای پیج ارتباط برقرار کنند و اعتماد بیشتری را به شما داشته باشند.

پیشنهاد تیم نوین ایده این است که بیشتر از موقعیت مکانی و هشتگ ها و طرح سوال و نظر خواهی از کاربران خود با حفظ شخصیت سازمانی خود استفاده کنید. این کار باعث خواهد شد تا تعداد دایرکت های پیج شما افزایش پیدا کرده و همچنین کاربر، شما را فراموش نکند.

یک ضرب المثل قدیمی می گوید که کسانی موفق تر هستند که نتیجه کار خود را بهتر ارائه می دهند یا به قول معروف: “بیشتر توی چشم هستند”. شما نیز برای موفقیت بیشتر باید تمرکز بیشتری را بر روی استوری های پیج خود داشته باشید.

نکته: از ویژگی هایی که اینستاگرام برای افزایش جذابیت استوری ها قرار داده است استافده کنید تا با محتوای جذاب، واکنش و حس مثبت کاربر را برانگیخته کنید. اگر ویدیوی تازه و محتوای تازه ای منتشر کردید با کاربر در میان بگذارید و اگر قرار است اتفاق خاصی مانند اجرای لایو با دیگر پیج ها یا به صورت شخصی، انتشار ویدیوی جدید و دیگر اتفاقات مهم بیافتد آن را با شمارش معکوس به کاربر اطلاع دهید تا ذهن او را برای اتفاق بزرگ پیش رو آماده کنید.

بیشتر بخوانید: چند ایده جذاب برای کسب در آمد از اینستاگرام با انتشار استوری

نحوه رتبه بندی الگوریتم اینستاگرام در اکسپلور

اکسپلور اینستاگرام بر اساس الگوریتم اینستاگرام اغلب اوقات محتواهایی از پیج های جدید به شما نمایش میدهند که محتوایی نو و تازه منشتر میکنند.

الگوریتم اکسپلور اینستاگرام

از لحاظ عملکرد، الگوریتم اکسپلور اینستاگرام بسیار شبیه به الگوریتم اینستاگرام برای فید کاربران عمل می کند. ولی تفاوت عمده این دو با هم در این است که الگوریتم اینستاگرام در اکسپلور با جستجوی شما هماهنگ می شود. به این صورت که هر چه محتوایی که جستجو می کنید تکرار شود. الگوریتم با جستجوی محتوای معتبر با هشتگ مرتبط با کلمه کلیدی جستجو شده ارتباط ایجاد کرده و نتایج را برای شما نمایش می دهد. البته میزان علاقه و ارتباط با پیجی خاص نیز تاثیرگزار است.

جالب اینجاست که بر خلاف فید که پست ها و استوری های پیج های مورد علاقه شما را نمایش میدهد، اکسپلور پست هایی را با مطالب مورد علاقه شما از پیج هایی که نمیشناسید را مورد نمایش قرار می دهد. این یک فرصت برای کسب و کار های نو ظهور است تا با فعالیت استاندارد و تبلیغات هدفمند به رشد و بالندگی برسند.

توصیه برای کسب و کار ها: الگوریتم اینستاگرام در اکسپلور به نکات زیر توجه بسیار خاصی دارد:

 • تولید محتوای با کیفیت و ارزشمند
 • نوشتن کپشن مناسب و دقیق
 • درج هشتگ مرتبط با محتوا و جلوگیری از درج هشتگ های بدون هدف و زیاد.
 • تعداد لایک، کامنت، ارسال و ذخیره محتوای مورد نظر
 • میزان درگیری و وفاداری کاربران شما و بازدید محتوا
 • تعامل بیشتر کاربران با محتوای منتشر شده

۵ توصیه برای هماهنگی با الگوریتم اینستاگرام ۲۰۲۱

لطفا این باور غلط را از ذهن خود پاک کنید که هیچ راهی برای هماهنگی با الگوریتم اینستاگرام ۲۰۲۱ وجود ندارد. تنها فرمول موفقیت در کسب و کار اینترنتی فعالیت مستمر ،تولید محتوای با کیفیت، تعامل موثر با کاربران، ارائه خدمات و محصولات با کیفیت، پشتیبانی ۲۴ ساعته و رعایت استاندارد های الگوریتم اینستاگرام می باشد. در ادامه با ۶ توصیه مهم جهت هماهنگی بیشتر با الگوریتم های اینستاگرام توجه کنید:

۱- از ویژگی های جدید اینستاگرام زودتر از رقبا استفاده کنید

اینستاگرام در اپدیت های متوالی و پی در پی سعی در افزایش جذابیت محتواهای کاربران دارد. اگر می خواهید که منحصر به فرد باشید سعی کنید همیشه از اخبار اپدیت های جدید اینستاگرام با خبر باشید تا به محض اضافه شدن قابلیت جدید از آن استفاده کنید تا کاربران کنجکاو را به خود جذب کرده و برنده این رقابت کوتاه و دوره ای باشید. هر چه از ویژگی های جدید اینستاگرام استفاده کنید، الگوریتم اینستاگرام در می یابد که فعالیت به روز و فعالی دارید، به همین دلیل رتبه خوبی را در اکسپلور و فید کاربران به شما هدیه می دهد.

در حال حاضر نوع جدیدی از محتوا با عنوان Reels در اینستاگرام بسیار محبوب شده است. این فرصت مناسبی است تا فعالیت خود را در این بخش نیز آغاز کنید تا از رقبای خود عقب نیافتید.

۲- کلید موفقیت تعامل با کاربران

همانطور که پیش تر گفتیم تعامل با کاربر یکی از اساسی ترین فاکتور های رتبه بندی انواع مختلف محتوا در اینستاگرام توسط الگوریتم اینستاگرام به شمار می آید. برای تعامل بیشتر باید ابتدا مخاطبان خود را بشناسید و دقیقا طبق اخلاقیات و نوع بازخورد آن ها محتوای مد نظر خود را تولید کنید. البته که نظر همهی افراد را نمی توان جلب کرد ولی باید میزان تعامل را نزدیک به صد درصد نگه دارید تا محبوبیت شما نزد کاربران روز به روز افزایش پیدا کند و به عنوان یک برند معتبر در کسب و کار خود به حساب بیایید.

نکاتی برای ایجاد تعامل بیشتر با کاربران از دید الگوریتم اینستاگرام:

 • طرح سوال در آخر محتوا و نظرخواهی از کاربران
 • ایجاد مسابقات و نظرسنجی برای افزایش تعداد لایک و کامنت
 • تعامل و نظرخواهی درباره محتوای پیج از کاربران
 • طراحی زیبا و ساخت یک قالب پستی جذاب و حرفه ای
 • انتشار استوری به صورت روزانه و مستمر

۳- برنامه ریزی انتشار محتوا

برای انتشار محتوای خود تقویم تولید محتوا تنظیم کنید. این مهم است تا سیگنال انتشار محتوا شما توسط الگوریتم اینستاگرام دریافت شود. اگر به صورت مستمر و دقیق این کار انجام شود در نهایت بعد از مدتی متوجه تغییرات جالبی خواهید بود. به همین دلیل است که پیج های موفق به صورت روزانه پست منتشر می کنند تا کاربر را عادت دهند که به عنوان مثال در ساعت ۵ بعد از ظهر پست پیج مورد علاقه اش منتشر می شود.

همین امر باعث می شود که لایک های پست منتشر شده شما نیز در ساعت به خصوصی افزایش پیدا کند که تمامی این ها سیگنال های رشد و بهبود پیج شما را به الگوریتم اینستاگرام ارسال می کند.

بیشتر بخوانید: چند راه هوشمندانه برای افزایش کامنت پست

آیا من مجبورم تا هر روز پست منتشر کنم؟

خیر این سوال کاملا بستگی به شما و کیفیت محتوای شما دارد. اگر می توانید تنها در روز های فرد هفته پست منتشر کنید و در روز های زوج استوری های جالبی قرار دهید. هر چه فعالیت شما در اینستاگرام بالا تر برود. الگوریتم اینستاگرام بیشتر به شما اعتماد می کند. ولی این همواره صحیح نیست و همه چیز از محتوای شما شکل می گیرد.

به عنوان مثال پیج های تولید انیمیشن های طنز ایرانی مثل دیرین دیرین هر روز پست منتشر نمی کنند ولی با استوری های جذاب سعی در جذب و تعامل با مخاطب خود دارند.

۴- استفاده مناسب و دقیق از هشتگ ها:

هشتگ ها پل هایی هستند که از طریق اکسپلور کاربران را به محتوای شما می رسانند. باید در انتخاب آن ها بسیار هوشمندانه عمل کنیم تا ورودی های بیشتری را به محتوای خود جذب کنیم. توصیه شده که برای انتخاب هشتگ در زیر پست های خود از هشتگ های معتبر و محبوب استفاده کنید تا بیشتر احتمال دیده شدن پست های شما وجود داشته باشد.

در مطالعاتی که اخیرا انجام شده است توصیه شده که بین ۵ الی ۶ هشتگ در کپشن پست های خود استفاده کنید تا هماهنگی بیشتری را با الگوریتم اینستاگرام داشته باشند.

بیشتر بخوانید: هشتگ اینستاگرام چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

۵- استفاده از تمام انواع محتوای اینستاگرام

نوع محتوا یا post type در اینستاگرام به صورت زیر است:

 • پست معمولی
 • استوری
 • Reels
 • IGTV ( محتوای ویدیویی با زمان بالا )
 • پست های معرفی محصول یا قابل خرید

توصیه شده است از تمامی پتانسیل و ویژگی هایی که اینستاگرام برای شما به صورت رایگان قرار داده است به نحو احسن استفاده کنید. مواردی که برای الگوریتم اینستاگرام مورد توجه است عبارتند از:

 • استفاده از امکانات تصویر برداری داخلی اینستاگرام و فیلتر ها و امکانات دیگر.
 • استفاده از ابزار پیامرسان IG
 • درج برچسپ های موقعیت مکانی در استوری
 • استفاده از دکمه ها و استیکر ها در استوری برای تعامل بیشتر با کاربران

بیشتر بخوانید: ۶ راه ساده برای افزایش بازدید استوری در اینستاگرام

تاریخچه اینستاگرام

اینستاگرام در ابتدا از دل پروژه ی دیگری با نام Burbn معرفی شد. پروژه Burbn با همکاری کوین سیستروم و مایک کراکر با هدف عکاسی با موبایل و بر پایه تکنولوژی HTML5 کلید خورد. بعد از توسعه این پروژه  Burbn به سمت یک سیستم اشتراک گذاری تصاویر رفت. این پروژه در نهایت تغییر نام یافت و به اینستاگرام امروزی ما تبدیل شد. اینستاگرام در واقع ترکیبی از دو واژه Instant Camera  و Telegram به معنای پیامرسانی تصویری سریع می باشد.

در سال ۲۰۱۰ اولین نسخه از اینستاگرام منتشر شد که توانست تا سال ۲۰۱۴ میلادی نزدیک به ۳۰۰ میلیون کاربر فعال را به خود اختصاص دهد. در حال حاضر اینستاگرام در فروشگاه های موبایل مثل اپ استور و گوگل پلی بیش از یک میلیارد نصب را تجربه می کند. جامعه بزرگی از کاربران با علایق مختلف باعث شده اند تا کسب و کار های سنتی نیز به فکر شروع تازه ای در کسب و کار آنلاین بیافتند.

در حال حاضر بازاریابی و تبلیغات چهره جدیدی به خود گرفته است. امروزه اگر فعالیت مستمر و موثری را در شبکه های اجتماعی نداشته باشیم، از رقابت در سطوح بالای کسب و کار های موفق حضور جا می مانیم و سود ما از بازار هدفمان به مراتب کمتر و کمتر خواهد شد. با توجه به آمار اخیر منتشر شده از اینستاگرام بیش از ۲۵ میلیون کسب و کار آنلاین در اینستاگرام مشغول به فعالیت هستند که به این عدد هر لحظه اضافه می شود.

با افزایش کاربران اینستاگرام باید راهی برای مدیریت این جامعه عظیم وجود داشته باشد. اینستاگرام با به کارگیری هوش مصنوعی و سیستم یادگیری ماشین الگوریتم اینستاگرام را به وجود آورد تا با دسته بندی و رتبه بندی هوشمندتری بتواند محتوای بی ارزش را از نتایج حذف کرده و محتوای با ارزش را جایگزین آن کند.

 

اینستاگرام چه تاثیری بر رشد کسب و کار ما دارد؟

در گذشته کسب و کار های سنتی محدود به زمان و مکان خاصی بودند. با قدرت گرفتن شبکه های اجتمناعی این امکان برای این نوع از کسب و کار کار ها به وجود آمد که بتوانند در ۲۴ ساعت روز و در هفت روز هفته به فروش خدمات و محصولات خود بپردازند.

انقلاب بزرگی که در جهت رشد اینستاگرام و پیام رسان هایی مثل واتساپ و تلگرام به وجود آمد گستره کسب و کار ها از مرز های جعرافیایی نیز فراتر رفت. تا جایی که امروزه از سراسر دنیا محصولات از طریق اینستاگرام به خوبی بازاریابی و معرفی و در نهایت از طریق وبسایت ها به فروش رسانده می شوند.

این در حالی است که هنوز بسیاری از کسب و کار ها به صورت سنتی فعالیت می کنند. ادامه این روند موجب می شود که این نوع کسب و کار ها محکوم به فنا و نابودی باشند. برای دستیابی به بهترین نتایج و به دست آوردن سود بیشتر بازاریابی در اینستاگرام، تلگرام و واتساپ می تواند پکیج کاملی باشد تا مشتریان بیشتری را جذب کسب و کار خود کنید.

 

بازاریابی در اینستاگرام یک علم و نیازمند به دانش می باشد. چرا که دقیقا با جامعه ای از افراد سروکار داریم که چندین سال پیش در مغازه ها وشرکت ها با آن ها مراوده داشتیم. یکی از نیاز های اساسی هر کسب وکاری این است که بیشتر درباره نحوا عملکرد اینستاگرام و الگوریتم اینستاگرام اطلاعات کسب کند. ما در این مقاله سعی کردیم تا ابهامات در حول محوریت الگوریتم اینستاگرام را برطرف کنیم. در صورت وجود هر گونه سوال آن را با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید.

2 پاسخ
  • مدیر سایت
   مدیر سایت گفته:

   با سلام تشکر از شما
   الگوریتم اینستاگرام به طور کلی به شش نکته مهم که در ابتدای همین مطلب با هم برسی کردیم یعنی علاقه، ارتباط، زمان انتشار محتوا،تعداد دفعات استفاده از اینستاگرام، مدت زمان حضور در اینستاگرام و تعداد فالوور اهمیت بسیار زیادی قائل است. از طرفی انواع محتوا در اینستاگرام تقریبا مشابه یکدیگر هستند و رعایت نکات عمومی به خودی خود می تواند رتبه محتوای شما را در فید و اکسپلور بالا ببرد. در به روز رسانی بعدی این مطلب به طور دقیق تری الگوریتم IGTV و Reels را نیز تحت پوشش قرار می دهیم.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *